а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врбица

мн. врбици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 43078
Билка со пурпурни цветови што се употребува во народните лекарства,
Латински: Polygonum Lythrum Англиски: Lady's-thumb Албански: lule gishti
Употреба: Ботаника