а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врба

мн. врби
Вид збор: Именка, женски род
Листопадно дрво или грмушка од таа фамилија што расте крај вода или на влажна почва.
Латински: Salix Англиски: willow Албански: shelg
Употреба: Ботаника
Примери:
Над реката врби никнат.
Од врбите капеше слатка мана.
Врба на речниот брег.
Изрази
Жална (плачна) врба - вид врба со долги спуштени, виснати гранки; Ѕаliх babylonica
Изведенки
врбичка ж.
мн. врбички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи