а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врашки

врашкиот
Вид збор: Придавка
1. Што е ѓаволски.
Англиски: devilish
Примери:
Врашки сторенија.
Врзан во врашки јазел.
Врашки чеда.
Врашки човек.
2. Натчовечки, многу силен.
Англиски: superhuman
Употреба: Преносно значење
Примери:
Врашка сила.
Изведенки
врашки прил.
Пример: Врашки глупаво се вљуби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи