а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врач

мн. врачеви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19288
1. Лице што се грижи за култните обреди, свештеник на примитивните религии.
Англиски: sorcerer Албански: falxhi, magjistar
2. Лице што лекува со билки и со баење.
Англиски: medicine man Албански: magjistar
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК