а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врачарка

мн. врачарки
Вид збор: Именка, женски род
гатачка, бајачка
Англиски: medicine woman
Примери:
Жените од селото за секоја мака одеа кај врачарката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи