а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратоломен

вратоломни
Вид збор: Придавка
рискантен, опасен по живот
Англиски: breakneck
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
вратоломна брзина
Изведенки
1. вратоломно прил.
2. вратоломност ж.
(едн.)
3. вратоломија ж.
мн. вратоломии
(разг.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи