а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратоврска

мн. вратоврски
Вид збор: Именка, женски род
Дел, обично од машката облека, што се врзува како украс околу вратот под јаката од кошулата.
Англиски: necktie Албански: kravatë
Примери:
средба без вратоврски, но со обврски
FlexiMac
 менување на македонски глаголи