а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратница

мн. вратници
Вид збор: Именка, женски род
Врата; пола, крило од врата.
Англиски: wing of door
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Можеш ли да излезеш во широките дворови, на малата вратница?
Ја турна со нога вратницата и влезе.
Кафеанска вратница.
Изведенки
1. вратниче ср.
мн. вратничиња
дем.
2. вратничка ж.
мн. вратнички
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи