а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратник

мн. вратници
Вид збор: Именка, машки род
1. Составен дел од рамката на вратата или целата рамка.
Албански: pjesë e derës
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Фенерот закачен на вратникот фрлаше светлина.
2. Јака на кошула, блуза или капут.
Англиски: collar Албански: jakë
Примери:
Го стегаше вратникот од кошулата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи