а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
1. Возврат за нешто.
Англиски: return Албански: kthim, kompensim
Примери:
Сакам насмевка да им подарам како вратка за она најскапото.
Ова ти е вратка за сите навреди.
2. Враќање од некаде.
Англиски: return Албански: kthim
Примери:
Те повика ли смртта, нема вратка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи