а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врати

вратат; вратам; вратил; (ќе) врател
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 210
1. Даде назад нешто што е земено, грабнато.
Англиски: repay Албански: paguaj
Примери:
Ни го вратија тоа што е наше.
Врати заем.
Врати долг.
Врати пари.
2. Натера некого да си оди назад од каде што е дојден.
Англиски: return Албански: kthej
Примери:
Ми рече дека ќе ме врати дома.
3. одговори
Англиски: reply Албански: u përgjigj
Примери:
Врати ми одговор на писмото.
Тој тивко врати: Не ми е жал за калинките, синко.
Не - му врати таа тврдо и решително.
4. Добие повторно нешто што се имало, што е изгубено.
Англиски: recollect Албански: ktheu
Примери:
Му ја врати свеста.
Ја врати радоста во нашата куќа.
Го врати минатото.
Вие, деца, ме вративте, заради вас ќе поживеам.
5. Одмазди, возврати некому со некоја постапка, со удари.
Англиски: return Албански: hakmarrje
Примери:
Сега ќе ѝ вратам за сè што ми згреши.
6. Одбие нешто.
Англиски: reject Албански: hedh poshtë
Примери:
Го замолија, но тој ги врати.
Ги вратиле нивните стројници.
7. (се врати) Се појави, дојде повторно на местото од каде што тргнал.
Англиски: return Албански: kthye
Примери:
Лазејќи, пак се врати во постелата.
Се врати од фронт.
Родителите ме оставија и се вратија дома.
8. (се врати) се наврати, се потсети, обнови
Англиски: return Албански: kthye
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заедно се вративме на некои стари спомени.
Да ѝ се вратам на науката.
По лекувањето, говорот му се врати.
На Струга ѝ се врати спокојот.
Изрази
Да ти се врати - како одговор за добри желби.
Изведенки
1. враќа несв.
враќаат
2. враќање ср.
мн. враќања
глаг. им.