а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратило

мн. вратила
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 4744
1. Дрвен валјак на разбојот околу кој се витка преѓа, кросно.
Албански: cilindër
2. Гимнастичка направа за вежбање, попречна шипка на два столба.
Англиски: horizontal bar Албански: shufër horizontale
Употреба: Спорт
Примери:
Децата се бесеа и се нишаа на вратило.
3. Вретенеста рачка или оска што со вршење врши некоја механичка работа или пренесува кружно движење.
Англиски: shaft Албански: bosht
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК