а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вратика

мн. вратики
Вид збор: Именка, женски род
Мирислива полска зелјеста билка со жолт цвет.
Латински: Tanacetum vulgare Англиски: Tansy Албански: bime me lule të verdha
Употреба: Ботаника
Примери:
Моми и невести оделе низ ливаѓе да берат вратика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи