а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врасте

врастат
Вид збор: Глагол, свршен
врасне
Англиски: grow in
Изведенки
1. врастува несв.
врастуваат
2. врастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи