а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вработен

вработениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8974
Што работи; што е во работен однос.
Англиски: employed Албански: i punësuar
Употреба: Економија
Примери:
Таа е и мајка и вработена жена.
Треба да се намали бројот на вработените во нашиот колектив.
Изведенки
1. вработеност ж.
2. вработен м.
мн. вработени
Пример: Има десет вработени.