а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

врабец

мн. врапци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5774
Малечка сива птица што живее во населени места;
Латински: Passer domesticus Англиски: sparrow
Употреба: Зоологија
Примери:
На трнчето беше слетал врабец.
Изведенки
1. врабица ж.
мн. врабици
2. врапченце ср.
мн. врапченца
дем.
3. врабечки прид.
врабечкиот
4. врабешки прид.
врабешкиот