а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впушти

(се) впуштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8192
1. Се стрчне силно, брзо.
Албански: lëshoj
Примери:
Кучето силно залаја и му се впушти на зајакот.
Полицајците се впуштија накај шумата, мислејќи дека сум таму скриен.
2. Навлезе во некаков чин, во вршењето на некое дејство.
Англиски: involve Албански: përfshij, lëshoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Tој не сакаше да се впушти во разговор.
Ме предупреди да не се впуштам во кавга.
Пеј си ја песната на еден глас и не впуштај се во разни извивања.
Изведенки
впушта несв.
(се) впуштаат