а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впрегне

впрегнат; впрегни, впрегнете; впрегнав, впрегна, впрегнаа; впрегнал; впрегнат; (ќе) впрегнев, (ќе) впрегнеа; (ќе) впрегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10792
1. Стави животно во запрега или во јарем.
Англиски: yoke Албански: lidhë fortë
Примери:
Го впрегна коњот во пајтонот.
Ги впрегна воловите во јаремот.
2. Натера, присили на нешто.
Англиски: subjugate Албански: vë nën kontroll
Употреба: Преносно значење
Примери:
Впрегнале во таа војска и кој сака и кој не сака.
3. (се впрегне) Се ангажира во нешто.
Англиски: engage Албански: angazhoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Штом се вратил, се впрегнал да го заврши своето образование.
Изведенки
1. впрегнува несв.
(се) впрегнуваат
2. впрегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК