а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вплете

вплетат; вплети, вплетете; вплетов, вплетоа; вплел; вплетев, вплетеа; вплетел; вплетен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15549
1. Додаде, вметне нешто со плетење.
Англиски: knit Албански: thur
Примери:
Во чорапчињата вплете неколку разнобојни нишки.
2. Преплете едно со друго.
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Борачите си ги вплетоа прстите.
3. вплетка
Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење
4. (се вплете) Се заплетка во нешто.
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Кученцето, преплашено, се вплете во неговите нозе.
Прстите му се вплетуваа во долгата црна коса.
5. (се вплете) се вмеша, продре
Англиски: meddle Албански: përzihem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во караницата одвреме навреме ќе се вплетеше и говор на луѓе.
Изведенки
1. вплетува несв.
вплетуваат
2. вплетување ср.
глаг. им.