а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впише

впишат; впиши, впишете; впишав, впишаа; впишал; впишан; (ќе) впишев, (ќе) впишеа; (ќе) впишел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20438
Додаде, вметне нешто со пишување.
Англиски: write
Примери:
Авторот на трудот впишал на неколку места дополнителни податоци и објаснувања.
Изведенки
1. впишува несв.
впишуваат
2. впишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК