а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впише

впишат
Вид збор: Глагол, свршен
Додаде, вметне нешто со пишување.
Англиски: write
Примери:
Авторот на трудот впишал на неколку места дополнителни податоци и објаснувања.
Изведенки
1. впишува несв.
впишуваат
2. впишување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи