а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впика

впикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45862
1. Втера, внесе сосила.
Англиски: jam Албански: fus, shti
Примери:
Го искачи по скалите и го впика во една од собите.
Го впикнаа во затвор.
2. (се впика) Се втера, се смести со напор некаде.
Англиски: jam Албански: fus, shti
Примери:
Одвај се впикаа сите во сопчето.
Изведенки
впикува несв.
(се) впикуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК