а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впие

впијат; впиј, впијте; впив, впија; впил; (ќе) впиев, (ќе) впиеја; (ќе) впиел; впиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5976
впива
Англиски: suck