а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впива

впиваат; впивај, впивајте; впивав, впиваа; впивал; впиван; впивајќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 3928
1. Прима течност.
Англиски: suck Албански: tithë
Примери:
Капките што се цедеа, песокта веднаш ги впиваше.
2. Силно притиска, прилепува нешто во друго нешто.
Англиски: press Албански: shtyp, shtrydhë
Примери:
Нејзината рака грчевито ги впиваше прстите во мојата.
3. Усвојува, памети, прима во себе.
Англиски: suck Албански: thithë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Чувствува дека ја впива таа мелодија.
Секоја информација ја впивале со огромна желба.
4. (се впива) Се пробива, продира, навлегува само од себе.
Англиски: penetrate Албански: depërtoj, hyj, futem
Примери:
(Се) впива поглед (очи) - гледа напрегнато, проникнувачки во некого или во нешто.
Изведенки
впивање ср.
глаг. им.