а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впечатлив

впечатливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 6065
Што остава силен впечаток, што се памети.
Англиски: impressive
Примери:
впечатлив текст
највпечатливи стихови во песната
Изведенки
1. впечатливо прил.
Пример: Впечатливо зборува.
2. впечатливост ж.