а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впечати

впечатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44841
1. Со втиснување на некој предмет во нешто, направи негов отпечаток. Со притисок остави трага од нешто.
Англиски: imprint Албански: mbrej, vulos
Примери:
Во текстот впечати неколку симболи.
2. Се впечати, се втисне оставајќи отпечаток.
Англиски: imprint Албански: mbrej, vulos
Примери:
Се впечатија сите знаци.
Изведенки
1. впечатува несв.
(се) впечатуваат
2. впечатување ср.

глаг. им.