а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

впали

(се) впалат
Вид збор: Глагол, свршен
За брашно - се расипе од стоење или од топлина.
Англиски: spoil
Примери:
Последната вреќа брашно беше се впалила.
Изведенки
1. впалува несв.
се впалуваат
2. впалување ср.
глаг. им.