а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војува

војуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Води војна; учествува во војна.
Англиски: make war Турски: luftoj
Употреба: Воен термин
2. Води спор со некого, се бори за нешто.
Англиски: fight Албански: luftoj
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Секојдневно војува со својот син.
Со години војуваа за едно лозје.
Изведенки
војување ср.
мн. војувања
глаг. им.
Пример: Беше познат по честите војувања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи