а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војувач

мн. војувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се бори, што војува.
Англиски: warrior
Примери:
Млад војувач.
Самоуверени војувачи.
Изведенки
војувачки прид.
војувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи