а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војсководец

мн. војсководци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12898
Лице што ја води, што ја командува војската.
Англиски: military leader
Употреба: Воен термин
Примери:
Голем војсководец.
Храбри војсководци.
Изведенки
војсководечки прид.
војсководечкиот