а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војска

мн. војски
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 515
1. Целокупната воена сила на една држава.
Англиски: army Албански: armata
Употреба: Воен термин
Примери:
Тој е бивш офицер на царската војска.
Војската ја држела сета власт во свои раце.
2. Воена служба, воена обврска.
Англиски: military service Албански: shërbim ushtarak
Употреба: Воен термин , Разговорно
Примери:
Синот му оди војска.
Уште војска не отслужил.
3. Множество од војници.
Англиски: soldiers Албански: ushtar
Примери:
Кордон од полицајци и војска го задушил народот.
Градот е полн војска.