а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војнички

војничкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 3342
Што се однесува на војник.
Англиски: military
Употреба: Воен термин
Примери:
војнички живот
војнички поздрав
војничка униформа
војнички чевли
Изведенки
војнички прил.
Пример: Застана по војнички. Војнички удри со петиците.