а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војник

мн. војници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 485
1. Припадник на војската на определена држава.
Англиски: soldier Албански: ushtarë
Употреба: Воен термин
Примери:
Една чета војници изведуваше вежби.
2. воин
Англиски: warrior Албански: luftëtar
Изведенки
1. војниче ср.
мн. војничиња
хип.
2. војничиште ср.
мн. војничишта
аугм.