а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војникува

војникуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 49855
Служи во војска, е војник.
Англиски: serve
Употреба: Воен термин
Примери:
Мораше да војникува далеку од селото.
Изведенки
војникување ср.
глаг. им.