а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војводува

војводуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 48135
Врши должност на војвода; има власт, положба на војвода.
Примери:
Војводуваше со четата три години.
Се вратил и војводувал во родната околија.
Изведенки
војводување ср.
глаг. им.