а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војводство

мн. војводства
Вид збор: Именка, среден род
1. (едн.) Власт, достоинство на војвода.
Англиски: dukedom Албански: dukatë
Примери:
Под негово војводство новите комити ги изменија арамиските навики.
2. Област под управа на војвода.
Англиски: dukedom Албански: dukatë, dukatin
Примери:
На приемот се слушаа народна песни од нивното војводство.
Многу војводства се одзваа на поканата.