а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

војва

(се) војваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 17338
1. Се мотка, се вртка, се шетка ваму-таму.
Англиски: roam Албански: bredh
Примери:
Неколку дена се војваше по градот.
Се војвале цел ден и цела ноќ.
Ми се војва зад грб.
2. Се појавува, се меша во свеста, во мислите и сл.
Албански: kujtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во главата му се војваа спомени од детството.
Во мислите му се војваа убиените другари.
Изведенки
војвање ср.
глаг. им.