а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вошлоса

вошлосаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Добие, фати вошки.
Англиски: get lice Албански: morrat
Употреба: Груб збор
Примери:
Вошлосал и одвај се исчистил.
2. Пренесе вошки некому.
Англиски: pass lice Албански: ngjit morrat
Употреба: Груб збор
Примери:
Чувај се да не те вошлоса.
3. (се вошлоса) Фати вошки.
Англиски: get lice Албански: morrat
Употреба: Груб збор
Изведенки
1. вошлосува несв.
(се) вошлосуваат
2. вошлосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК