а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вошлив

вошливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 17503
1. Што има вошки.
Англиски: lousy
Примери:
Некои од сосетките беа неисчешлани и вошливи.
2. Што е ништожен, безвреден, беден.
Англиски: lousy
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Ме прекоруваат дека сум вошлив страшливец.
Другаруваш со разни вошливи мрзливци.
Изведенки
вошливост ж.