а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вошкар

мн. вошкари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37970
1. Лице што има вошки.
Албански: morrcak
Употреба: Разговорно
2. Тој што е за подбив, парталко.
Англиски: scoundrel Албански: morrcak
Употреба: Пејоратив , Разговорно
Примери:
Тие вошкари не ни служеле војска.
Вошкар низаеден!
Изведенки
1. вошкарка ж.
мн. вошкарки
2. вошкариште ср.
мн. вошкаришта
пејор.
3. вошкарски прид.
вошкарскиот