а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вотка

(едн.) вотката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17658
Вид руски алкохолен пијалак, ракија.
Англиски: vodka
Примери:
Испивме по една вотка.
Ја допи вотката од чашата.