а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вотина

вотинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Става, пика нешто некаде.
Англиски: stick Албански: shti, fus
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Пиштолот го вотинал под перница.
2. (се вотина) Се става, се пика некаде.
Англиски: stick Албански: shti, fus
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Зајачето му се вотинаше во пазувите.
Изведенки
вотинање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК