а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восприми

воспримат
Вид збор: Глагол, свршен
Прими, усвои, сфати нешто.
Англиски: internalize
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Мислам дека не воспримивме доволно од поразвиените култури и традиции.
Многу полесно ги восприми новите лекции.
Изведенки
1. восприма несв.
воспримаат
2. воспримање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи