а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

восприемчив

восприемчивиот
Вид збор: Придавка
Способен да сфати или усвои.
Англиски: open
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Восприемчив за нови потфати.
Изведенки
1. восприемчиво прил.
2. восприемчивост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи