а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспостави

воспостават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обнови нешто, врати во претходно состојба.
Англиски: re-establish Албански: rivendos
Примери:
Го воспостави стариот поредок во државата.
2. Оствари, направи, создаде нешто.
Англиски: establish Албански: krijoj
Примери:
Врската може веднаш да биде воспоставена.
Не се обидуваше да воспостави ред.
Успеа да воспостави врска со него.
Изведенки
1. воспоставува несв.
воспоставуваат
2. воспоставување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи