а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспитувач

мн. воспитувачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице што воспитува некого.
Англиски: educator
Изведенки
1. воспитувачка ж.
мн. воспитувачки
2. воспитувачки прид.
воспитувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи