а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспита

воспитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изврши свесно влијание во формирањето на нечија личност (обично на некој помлад), во развивањето на нејзините физички, умствени и морални особини и способности.
Англиски: raise Албански: ngrit
Примери:
Тој ги воспитал своите деца во спартански дух.
2. Научи, привикне некого на нешто.
Англиски: train Албански: mësoj
Примери:
Ме воспитале на послушност и трудољубивост.
Партијата ги воспитуваше своите членови на борбеност.
3. (се воспита) Се развие, се оформи како личност.
Англиски: educate Албански: edukon
Примери:
Јас сум се воспитувал во градска фамилија.
Моите другари се воспитувале во поинакви услови.
Изведенки
1. воспитува несв.
(се) воспитуваат
2. воспитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи