а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспитател

мн. воспитатели
Вид збор: Именка, машки род
воспитувач
Изведенки
1. воспитателка ж.
мн. воспитателки
2. воспитателски прид.
воспитателскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи