а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспитан

воспитаниот
Вид збор: Придавка
Што е учтив, што умее добро да се однесува.
Англиски: polite
Примери:
Ја познавам како воспититана девојка.
Ајде да дискутираме како воспитани луѓе.
Изведенки
воспитаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи