а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

воспитаник

мн. воспитаници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17929
Тој што се воспитува, што учи или што е воспитуван, учен од некого или некаде (во соодветна установа).
Англиски: pupil
Примери:
Тој е мој воспитаник.
Нашите воспитаници ќе нѐ посетат.
Изведенки
1. воспитаница ж.
мн. воспитаници
2. воспитаничка ж.
мн. воспитанички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК